موفقیت قطعی در آیلتس در پنج مرحله

29 خرداد 1395
نویسنده 

صفر تا صد تمامی مراحل آمادگی و شرکت در آزمون آیلتس تا لحظه ی حصول نتیجه مطلوب

 مرحله ی نخست- آشنایی با مراحل آزمون

 - نمره ی آزمون آیلتس مورد قبول در کدام مراکز می باشد؟

آزمون ایلتس و نمره ی آن مورد پذیرش اکثر دانشگاهها و مراکز آموزشی جهان میباشد. در کشورهای بریتانیا ، افریقای جنوبی ، استرالیا تنها آزمون معتبر و قابل قبول برای تحصیل و اقامت آیلتس میباشد. در سایر کشورها نیز آیلتس در کنار تافل از اعتبار همسنگ و بی چون و چرایی برخوردار است.

 

- آزمون آکادمیک یا جنرال  کدام را انتخاب کنم؟ کدام آسان تر است ؟ چه فرقی با هم دارند؟

آیلتس دردو نوع آکادمیک و جنرال برگزار میگردد. بخش reading & writing در این دو نوع متفاوت است . نمیتوان گفت کدام آسان تر است . تفاوت در متون آنهاست . متون آکادمیک اختصاصا به محیطهای دانشگاهی و موضوعات مرتبط با آن برمیگردد و متون جنرال به زندگی عمومی. نمره ی آکادمیک برای ادامه تحصیل و یا مشاغل آموزشی مناسب است و نمره ی جنرال برای زندگی و کار در سایر مشاغل. با همه ی اینها شما باید نوع آزمون رابا مقامات و سازمانهای مرتبط با نوع سفر خود چک کنید .

 

- سیستم نمره دهی آیلتس چگونه است ؟ فرق نمره ی 6 با نمره ی 7 چقدر است؟

سیستم نمره دهی آیلتس از 0 تا 9 میباشد. صفر برای افرادی که بهیچ وجه از زبان انگلیسی نمیتوانند استفاده کنند و 9 برای فردی که مانند یک بومی مادرزاد به زبان انگلیسی مسلط است. معمولا برای مقاصد مختلف نمره ی  5/5  تا 7 مورد نظر سازمانهای متقاضی میباشد. نمره ی 7 حد نصاب قابل قبول و استاندارد جهانی است. فرق نمره ی 6 با نمره ی 7 زیاد است . گاه لازم میشود برای ارتقا از نمره  ی 6 به 7 تا شش ماه کلاس رفت و درس خواند.

 

- تا چه مدت قبل از برگزاری آزمون میتوان یا بهتر است کلاس یا دوره ی آمادگی آزمون را شروع کرد؟

بسته به وضعیت زیانی شما از 6ماه تا 18 ماه قبل ترباید شروع کنید. بهتر است آزمون تعیین سطح بدهید. نمره ی تعیین سطح شما زمان مورد نیاز برای آمادگی را تعیین میکند:

نمره ی 6 به 7 – حداقل 3 ماه

نمره ی 5/5 به 7 – حد اقل 6 ماه

نمره ی 5 به 7 – حد اقل  9 ماه.

 

- با چه سطحی از زبان میتوانم برای آزمون آیلتس اقدام کنم ؟

این بسته به نمره ی مورد نظر شما دارد:

برای نمره ی 7 – سطح پیشرفته لازم (advanced) است.

برای نمره ی 6 – سطح متوسط بالا (upper-intermediate) لازم است.

برای نمره ی 5 و 5/5 – سطح متوسط (intermediate) لازم است.

البته شما میتوانید با هر سطحی برای نمره ی 7 یا هر نمره ی دیگری اقدام کنید. تنها باید زمان و دوره ی مناسب خود را اتخاذ کنید.

 

- چگونه میتوانم بفهمم وضعیت کنونی زبانم در چه سطحی است؟

برای تعیین سطح کنونی زبان خود باید در آزمون تعیین سطح حضوری یا در آزمون تعیین سطح آنلاین شرکت کنید. بهتر است این آزمون درهر چهار قسمت شنیداری ، گفتاری، نوشتاری، و خواندن شما را تست کند. 


مرحله ی دوم- برنامه ریزی برای آزمون

- دوره ی آمادگی فشرده یا دوره ی عادی کدام یک برای من مناسب است؟
این بسته به شرایط شخصی شماست.  دوره های عادی آمادگی آزمون آیلتس برای افرادی است که فرصت کافی و بیش از یکسال دارند. در اغلب پروسه های مهاجرتی با توجه به کمبود وقت ، دوره های فشرده آمادگی آزمون آیلتس توصیه میشوند. در اغلب این موارد به هیچ وجه زمان کمتر از 6 ماه را توصیه نمیکنیم. البته در شرایط خیلی خاص ، دوره های کوتاه مدت مثلا  "اردوی نوروزی" و یا "دوره های آخر هفته" برای برخی از افراد کارساز خواهد بود.


- آیا داشتن یک مشاور و برنامه ریز تا چه حد لازم است ؟
با توجه به مدت زمان و هزینه ای که برای هر نوبت آزمون آیلتس صرف میکنید ، بهتر است در این راه از راهنمایی، مشاوره و برنامه ریزی حرفه ای آیلتس بهره ببرید. این برنامه ریزی میتواند توسط یک استاد و مشاور کاملا کارکشته انجام شود و شامل خدمات زیر باشد:
مشاوره و راهنمایی در همه ی سطوح و مراحل
مشاوره در انتخاب نوع آزمون ، دوره ی فشرده یا عادی، استاد، کلاس، و کتاب مناسب
بهبود عادات مطالعه
برنامه ریزی زمانی
مرور مطالب در دوره های زمانی مختلف
آزمون آزمایشی
رفع اشکالات احتمالی

 

- آزمون ازمایشی آیلتس چه تاثیری در آمادگی من خواهد داشت؟
آزمون آزمایشی آیلتس استانداردمیتواند ضعفهای احتمالی شما را پیش از آزمون اصلی شناسایی کند تا در صورت لزوم با تغییر سیستم آموزشی یا استاد در نهایت در وقت و هزینه ی خود صرفه جویی کنید.


- آیا میتوانم دوره ی آمادگی آیلتس را با کتاب و به شکل خود آموز بگذرانم یا الزاما باید استاد داشته باشم؟
این بستگی به پارامترهای مختلفی دارد از جمله بودجه ، زمان فرجه ، دسترسی به امکانات اموزشی ، و همت شما. افرادی را میشناسم که به تنهایی و فقط با یک مشاوره ی خوب به نمره ی دلخواه رسیدند. ولی آنچه مسلم است اگر شرایط مالی و بودجه اجازه میدهد انتخاب دوره های آموزشی آمادگی آیلتس در کلاس و با استاد با تجربه شمارا مطمئن تر وبا سرعت به مقصود میرساند.


- کتابهای آمادگی آیلتس بسیار متنوع هستند چگونه آنها را انتخاب کنم ؟
حق با شماست انتخاب چند کتاب خوب از میان انبوه کتابها ی آیلتس موجود در بازار کار بسیار دشواری است . برای انتخاب درست ، توجه شما را به چند فاکتور مهم معطوف میکنیم:
کتابهایی که از انتشارات  دانشگاه کمبریج  (با رنگ سازمانی مشکی ، سورمه ای و قرمز) و با نام کمبریج هستندعموما کتابهای خوبی هستند.
کتابهایی که ترجمه ی فارسی دارند فقط برای سطوح پایین مناسب هستند.
از اساتید یا مشاور خود در انتخاب کتاب کمک بخواهید.
بخش کتابهای مفید آیلتس در وبسایت ما برخی از بهترینها را مورد نقد و بررسی قرار داده است.اگر کتاب خاصی را مد نظر دارید میتوانید نظر مشاورین ما را در قسمت تماس با ما جویا شوید.


مرحله ی سوم - انتخاب کلاس و دوره مناسب

- آیا میتوانید در انتخاب کلاس مناسب مرا راهنمایی کنید؟
موارد مختلفی در انتخاب کلاس مناسب برای آمادگی آیلتس دخیل هستند که توجه شما را به مهمترین آنها جلب میکنیم:
هر چه تعداد دانشجویان کلاس کمتر باشد بهتر است. مسلما بازدهی کلاس با تعداد دانشجوی بالای 15 نفر خیلی مناسب نیست . کلاسهای زیر 10 نفر را توصیه میکنیم . آموزش خصوصی را هم توصیه نمیکنیم . چون شما میتوانید از خطاهای سایر همکلاسیهایتان درس بگیرید.
نامهای بزرگ که اغلب در طول زمان و با تبلیغات یا تشابه اسمی با بزرگان ، مشهور شده اند الزاما بهترین نیستند. چه بسیارند موسسات کوچک که کیفتی به مراتب بالاتر از موسسات بزرگ و مشهور دارند. البته عناصر سابقه و تجربه و خوشنامی بسیار مهم هستند.
این اصل را به خاطر داشته باشید که اغلب اساتید خیلی خوب و با تجربه ی زیاد درموسسات بزرگ و معروف  (به دلایل اقتصادی) تدریس نمیکنند. این اساتید در دفتر شخصی یا منزل  یا موسسه ی خود تدریس میکنند. البته استثنا هم یافت میشود. اساتید جوانی را نیز خواهید یافت که در این موسسات به خوبی می درخشند.


- روزانه تا چند ساعت تمرین در منزل لازم است؟
پارامترهای مختلفی را باید مد نظر قرار دهیم. اما یک اصل ثابت این است که به ازای هر ساعت کلاس درس با استاد باید تا سه ساعت در منزل تمرین کرد. البته سرعت یاد گیری شما و نوع دوره فشرده یا عادی نیز تعیین کننده خواهد بود. از محاسبه گر آیلتس استفاده کنید. ثبت عملکرد روزانه ، هفتگی، و ماهیانه در دفتر برنامه ریزی و گزارشها را نیز توصیه میکنیم.


- آیا نیازی به مرور و دوره ی مطالب هست ؟ اگر بله ، چگونه ؟
مرور و دوره ی مطالب 100 % لازم است . این بسته به شرایط شخصی شما دارد. ولی به عنوان یک اصل لازم است کلیه ی مطالبی را که فرا میگیریدبطور مرتب خلاصه نویسی و مرور کنید:
واژگان جدید را به طور مستمر و روزانه دوره کنید. استفاده از فلش کارتهای واژگان و جعبه ی لایتنر الکترونیکی را توصیه میکنیم.
الگوهای گرامری را در یک جا گرد آوری کرده و بطور مرتب دوره کنید.
تمرین را از یاد نبرید. و اشکالات خود را در دفتر کوچکی یاد داشت کنید.
بطور مرتب بخش نوشتار را تمرین کنید. از جمله های کوچک شروع کنید و به متنهای پاراگرافی بلند برسید. زیاد بنویسید.
زیاد بخوانید. از اخبار و مقالات اینترنتی استفاده کنید.
با دوستان خود به زبان انگلیسی صحبت کنید . از خطاهای خود نهراسید.


  مرحله ی چهارم - ثبت نام برای آزمون


- کی و چگونه  برای آزمون ثبت نام کنم ؟
هر گاه از برنامه ی آموزشی خود مطمئن شدید و با توجه به فرجه ی باقیمانده ، تا دو ماه قبل حتما ثبت نام کنید. برای ثبت نام یا یاید از سایت ایرسافام ، وبسایت عصر دین و دانش ، آیلتس تهران (سفارت استراليا) و یا دانشگاه آزاد اقدام کنید.


- آیا غیر از تهران در جای دیگر میتوان آزمون داد؟
بله . در لحظه ی تالیف این موارد ، مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران : تهران ، رشت و کرمانشاه ، و مراکز خارج از کشور.


- آزمون جایگزین چیست و چه ضرورتی دارد؟
با توجه به شرایط شخصی شما ، توصیه میکنیم برای صرفه جویی در وقت و ایجاد انگیزه ی بیشتر، هنگام ثبت نام و رزرو آزمون اصلی،یک تاریخ آزمون جایگزین به فاصله ی سه تا پنج هفته پس از آزمون اصلی رزرو و ثبت نام کنید.


مرحله ی پنجم - روز آزمون


- آیا بايد قبل از آزمون و روز ازمون رژیم غذایی و یا نکات مهم دیگر را رعایت کرد؟

بله. نکات مهم قبل از آزمون و روز آزمون شامل نکات مهمی از قبیل رژیم غذایی و لباس و استراحت در جزوه ی مبسوطی آماده و ارایه شده است.


- آیا همه ی 4 بخش آزمون در یک روز برگزار میشود؟ زمان آزمون چقدر است؟
فورمت آزمون آیلتس به گونه ای است که همه ی بخشها در یک روز و حدود دو و نیم ساعت  برگزار میگردد.غیر از بخش گفتاری (speaking) که تا یک هفته زودتر و یا تا یک هفته دیر تر برگزار می شود.


- نتیجه ی آزمون را چگونه و چه وقت اعلام میکنند؟
نتیجه ی آزمون معمولا دو هفته بعد از تاریخ برگزاری آزمون به صورت آنلاین و کارنامه ی آن سه هفته بعد بصورت حضوری یا توسط پست به نشانی های مورد نظر شما اعلام میگردد. شما میتوانید در هر زمان مورد نظر از سازمان آزمون گیرنده بخواهید تا نمونه ای از کارنامه تان را به  دانشگاه یا سایر مراکز دلخواه شما ارسال کنند.


- آیا امکان اعتراض به نمره آیلتس وجود دارد؟
اگر تصور میکنید در نمره ی شما اجحاف شده است میتوانید تا یک هفته و بعضا بیشتربه آن اعتراض کنید. در قبال پرداخت هزینه ی آن ، برگه های آزمون و فیلم یا کاست بخش گفتاری مورد بازبینی قرار گرفته و به اطلاع شما خواهد رسید.


- برای ثبت نام مجدد محدودیتی وجود دارد؟
اگر از نمره ی اخذ شده راضی نباشید میتوانید برای دفعات مکرر مشروط بر پرداخت هزینه مجددا آزمون بدهید.


- نمره ی آیلتس تا چه مدت اعتبار دارد؟
نمره اخذ شده و کارنامه ی آزمون آیلتس تا دو سال معتبر است.
تبدیل نمره ی آیلتس به تافل و بالعکس امکان پذیر است.

چنانچه پاسخ مورد نظر خود را در سوالات بالا نيافتيد ميتوانيد سوال خود را در تماس با ما مطرح كنيد.

 

 

 

 

گروه مشاوران

گروهی از مشاوران برجسته با نظارت بهروز غفاریان

نظر دهید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

منوی آموزش مجازی

تماس با ما

  • آدرس: میدان آرژانتین| ابتدای بخارست - نبش هجدهم|ساختمان جوردن| واحد 13
  • تلفن: 88730418ا- تماس در ساعت غیر اداری با 09121141946
  • ایمیل: info@about-ielts.com
  • کانال تلگرام : telegram.me/ieltskadeh

 

Top